İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler


  •  Kararlarınız tutarlı ve net olsun. Sene başında öğrenciler özellikle de ilkokula yeni başlayanlar okula gitmek istemeyebilir. Okula gitse de siz olmadan sınıfa girmeyi reddedebilir. Bağırmadan, kızmadan ya da onu cezalandırmadan kararlarınızı sakin ve net bir şekilde anlatın.Böyle durumlarda siz ne kadar kaygılı olursanız çocuklarınızın da kaygısı o kadar artacaktır. Bu korku çoğu zaman anneden ayrılma korkusuyla ilgilidir. Bu nedenle onunla önceden konuşmak ve güvende hissetmesini sağlamak önemlidir.
  •  Okul başlamadan önce bir takım hazırlıkları beraber yapın. Kıyafet, kitap gibi eşyaları alırken birlikte karar verin. Bu alışverişi ailecek yapılan bir etkinlik olarak görmesini sağlayın. Bunların yanı sıra uyku düzeni, beslenme gibi konuları mutlaka düzene sokun. Bunlar hem öğrencinin sağlıklı gelişimi hem de okuldaki düzene uyum sağlaması açısından önemlidir.
  •  İlkokulun nasıl bir yer olduğunu ve orada neler öğreneceğini çocuğunuzla konuşun. Okulu önceden ziyaret edin ve birlikte gezin. Okulda olumsuz bir şey olduğunda (hastalandığında, yaralandığında) size nasıl ulaşabileceğini net bir şekilde anlatın.
  •  Okulun ilk günlerinde mecburi durumlar dışında geç kalma ya da hiç gelmeme durumundan kaçının. İlk günler öğrencilerin okula uyum sağlaması, arkadaşlarını ve öğretmenini tanıması açısından kaçırılmaması gereken bir dönemdir.
  •  Ailedeki diğer bireyler(kardeş, kuzen gibi) ve arkadaşlarıyla kıyaslama yapmayın. Her çocuk özeldir ve diğerlerinden bağımsız olarak değerlendirilmeyi hak eder.
  •  Sınıf öğretmeni ile iş birliğine açık olun. Öğrencinin daha önceden bilinmesi gereken, okuldaki akademik, sosyal ve duygusal gelişimini etkileyecek bir rahatsızlığı varsa sınıf öğretmenini bilgilendirin.
  •  Her öğrencinin farklı ihtiyaçları olduğunu, farklı hızda ve farklı şekillerde öğrendiğini unutmayın. Öğretmenleri sizi bu konuda bilgilendirdiğinde bunun öğrencinin menfaatine bir durum olduğunu unutmayın ve iş birliğine açık olun.

21 Aralık: En uzun gece

 21 Aralık 2018 Cuma

21 Aralık Cuma / En uzun gece / Sakarya'da gece süresi: 14 saat 46 dakika

Devamı

Çocuklar ve Kurallar

 10 Kasım 2018 Cumartesi

Kuralları belirlerken dikkat edilecek noktalar vardır. Önemli konuları belirleyerek mümkün olduğunca az kural koyulmalıdır.

Devamı

Öğrencimizin Kaleminden: Bu Dünya Hepimizin

 4 Kasım 2018 Pazar

Yaşadığımız dünyanın sadece bize ait olmadığını bilmeliyiz. Hayatımızı renklendirip bizlere faydalı olan bu canlılara vefa borcumuzu ödemek için onların barınabilecekleri doğal yaşam alanlarına dokunmamalıyız.

Devamı

İngilizce öğrenmenin önemi

 16 Ekim 2018 Salı

Bugün gelişen Dünyamızın ortak lisanı tahmin edeceğiniz üzere İngilizcedir. İngilizce Dünya ülkeleri arasında iletişim dili olarak kabul görür.

Devamı

Başarıya Giden Yol Nasıl Oluşturulabilir?

 24 Eylül 2018 Pazartesi

Herkesin kendine özgü başarı çizgisi vardır ve belli bir şablona oturtmak doğru değildir. Ancak başarıya giden yolu ana hatlarıyla şöyle çizebiliriz:

Devamı

Bugün Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül

 23 Eylül 2018 Pazar

Bugün 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur ve Kuzey Yarımküre için sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir.

Devamı

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

 31 Ağustos 2018 Cuma

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Devamı

İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

 30 Ağustos 2018 Perşembe

İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Devamı

Okul başarısını artırmak için ailelere öneriler

 30 Ağustos 2018 Perşembe

Yalnızca akademik başarı, insan hayatı için yeterli değildir. Başarıyı, kişinin o an bulunduğu noktadan bir adım daha ileriye gidebilmesi olarak algılamak gerekir.

Devamı

Öğretmenin Rolleri

 22 Ağustos 2018 Çarşamba

Öğretmen; öğrenmeyi kılavuzlayan ve sağlayan kişidir. Okulda öğrenciye en yakın kişi öğretmendir. Öğretmen sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tutum ve davranış yansıtıcısı olmalıdır.

Devamı
WhatsApp
(0549) 466 54 00